- Devizás követeléseket a teljesítés napján érvényes választott árfolyamon számított forintértéken kell állományba venni.
- A mérlegben a külföldi pénzértékre szóló követelést az elfogadott, az elismert devizaösszegnek – a már elszámolt értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt – a szerződés szerinti teljesítéskori (vagy a mérlegfordulónapi), a számviteli politikában rögzített árfolyamon átszámított forintértéken kell kimutatni.
- Devizás követelések értékelése (Szt. 60. §):
- Választott árfolyam, ha a megbízható és valós összkép nem teljesülne:
- A választott hitelintézet által meghirdetett deviza-vételi és deviza-eladási árfolyamának átlaga.
- A Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos devizaárfolyam.
- Választott árfolyam, ha a hitelintézet, illetve az MNB által nem jegyzett és nem konvertibilis valutát kell forintra átszámítani:
- Valamennyi külföldi pénzértékre szóló követelés egységesen értékelhető a választott hitelintézet deviza-vételi árfolyamán.
- Valamennyi külföldi pénzértékre szóló követelés egységesen értékelhető a választott hitelintézet deviza-eladási árfolyamán.
- Választott árfolyam:
- A valuta szabadpiaci árfolyama.
- Ha nincs valuta szabadpiaci árfolyam, akkor számított keresztárfolyam.
- Kivéve: forintért vásárolt valuta, vagy deviza, valamint a Barter ügylet (az első teljesítéskori választott árfolyamon kerül értékelésre a második ügylet is).
- A Jegyzett, de még be nem fizetett tőke felhasználásakor a keletkező árfolyam-különbözetet a tőketartalék javára, vagy terhére kell elszámolni.
- Választott árfolyam, ha a megbízható és valós összkép nem teljesülne:
- A devizában fennálló kötelezettségek forintértékének meghatározásakor:
- a választott hitelintézet által meghirdetett deviza-vételi és deviza-eladási árfolyamának átlagán,
- vagy az MNB által közzétett, hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.
- Ha a hitelintézet, illetve az MNB által nem jegyzett és nem konvertibilis valutát kell forintra átszámítani, akkor az átszámítást a valuta szabadpiaci árfolyamán (ennek hiányában, országos napilapban a világ valutáinak árfolyamáról közzétett tájékoztató adatai alapján) kell megtenni.
- A deviza-vételi és deviza-eladási árfolyam átlaga helyett valamennyi külföldi pénzértékre szóló kötelezettség egységesen értékelhető deviza-vételi, vagy csak deviza-eladási árfolyamon is.
- A devizában felvett hitelt, kölcsönt a ténylegesen folyósított deviza, illetve a törlesztésekkel csökkentett deviza választott árfolyamon forintra átszámított összegében kell a mérlegben kimutatni.
- A vevőtől devizában kapott előleget a választott árfolyamon forintra átszámított összegben kell a mérlegben kimutatni a szerződés szerinti teljesítést követő elszámolásáig, az előleg visszautalásáig, illetve egyéb bevételkénti elszámolásáig.
- A devizában fennálló váltótartozásokat a devizaösszegnek a választott árfolyamon forintra átszámított összegében kell a mérlegben kimutatni.
- A devizában teljesítendő szállítói kötelezettséget az elismert, számlázott devizaösszegnek a választott árfolyamon forintra átszámított összegében (kivéve Barter ügylet) kell a mérlegben kimutatni.
- Devizás kötelezettségek értékelése:
- A mérlegben a külföldi pénzértékre szóló kötelezettséget az üzleti év mérleg fordulónapjára vonatkozó választott devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell kimutatni, amennyiben a mérlegfordulónapi értékelésből adódó különbözetnek a külföldi pénzértékre szóló kötelezettségekre, illetve az eredményre gyakorolt hatása jelentős. Ha nem jelentős a hatás, akkor marad a könyv szerinti érték.
-
- A külföldi pénzértékre szóló kötelezettségeknek az üzleti év mérleg fordulónapjára vonatkozó értékelése előtti könyv szerinti értéke és az értékeléskori forintértéke közötti különbözetet:
- amennyiben az összevontan veszteség, egyenlegében a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai között kell árfolyamveszteségként elszámolni,
- amennyiben az összevontan nyereség, egyenlegében a pénzügyi műveletek egyéb bevételei között elszámolás után a következő üzleti év(ek) árfolyamveszteségének fedezetére időbelileg el kell határolni (PIE).
- A külföldi pénzértékre szóló kötelezettségeknek az üzleti év mérleg fordulónapjára vonatkozó értékelése előtti könyv szerinti értéke és az értékeléskori forintértéke közötti különbözetet:
Követelések és kötelezettségek év végi devizás értékelésének lépései:
- 1. A könyv szerinti érték megállapítása: a behajthatatlan és elengedett követelések és kötelezettségek leírása, és az értékvesztések rendezése után.
- 2. Fordulónapi értékek meghatározása a választott árfolyam alapján: minden külföldi pénzértékre szóló követelésre és kötelezettségre külön-külön.
- 3. Az árfolyam-különbözetek megállapítása: minden külföldi pénzértékre szóló követelésre és kötelezettségre külön-külön.
- 4. Az összevont árfolyam-különbözetek megállapítása: az egyes árfolyam-különbözetek helyes összegzése.
- 5. Az összevont árfolyam-különbözetek minősítése:
-
- A mérlegben a külföldi pénzértékre szóló minden követelést és kötelezettséget az üzleti év mérleg fordulónapjára vonatkozó devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell kimutatni, amennyiben a mérlegfordulónapi értékelésből adódó különbözetnek a külföldi pénzértékre szóló eszközökre, illetve az eredményre gyakorolt hatása jelentős. Ha nem jelentős a hatás, akkor marad a könyv szerinti érték.
- A külföldi pénzértékre szóló követelésnek és kötelezettségnek az üzleti év mérleg fordulónapjára vonatkozó értékelése előtti könyv szerinti értéke és az értékeléskori forintértéke közötti különbözetet:
- amennyiben az összevontan veszteség, egyenlegében a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai között kell árfolyamveszteségként elszámolni,
- amennyiben az összevontan nyereség, egyenlegében a pénzügyi műveletek egyéb bevételei között elszámolás után a következő üzleti év(ek) árfolyamveszteségének fedezetére időbelileg el kell határolni (PIE).
- Az összevontan nyereséget mutató különbözetet, a következő év(ek) év végi értékeléséből adódó árfolyamvesztesége, illetve az üzleti évben realizált árfolyamveszteségek és realizált árfolyamnyereségek különbözetének összegében kell megszüntetni, ha a realizált árfolyamveszteség értéke a nagyobb.
Önnek mi a véleménye?
You must be logged in to post a comment.