A közhasznú társaság alapítása
Több tag esetén társasági szerződés, egy tag esetén alapító okirat elkészítése szükséges. Mindkettőnek nélkülözhetetlen tartalmi eleme mind a közhasznú, mind a kiegészítő vállalkozási tevékenység pontos meghatározása.
Társasági szerződés/alapító okiratnak tartalmaznia kell
- a társaság cégnevét és székhelyét;
- a társaság tagjait, nevük (cégnevük) és lakóhelyük (székhelyük) feltüntetésével;
- a társaság tevékenységi körét (meg kell határozni társaság által végzett közhasznú tevékenységet és az általa folytatott üzletszerű gazdasági tevékenységet)
- a cégjegyzés módját;
- a társaság időtartamát, ha a társaságot határozott időre alapítják;
- a törzstőke és az egyes tagok törzsbetéteinek mértékét;
- a teljes egészében be nem fizetett pénzbetétek befizetésének módját és esedékességét;
- a szavazati jog mértékét;
- az első ügyvezetőt, több ügyvezető esetén a képviselet módját;
- felügyelő bizottság tagjait;
- könyvvizsgáló személyét;
- a megismételt taggyűlés összehívásának rendjét.
- a társaság megszűnése esetén a fennmaradó vagyon közhasznú célra való fordításának módját.
A közhasznú társaság közhasznú tevékenységet rendszeresen végző jogi személy. Közhasznú tevékenység a társadalom közös szükségleteinek kielégítését nyereség- és vagyonszerzési cél nélkül szolgáló tevékenység. A közhasznú társaság üzletszerű gazdasági tevékenységet a közhasznú tevékenység elősegítése érdekében folytathat; a társaság tevékenységéből származó nyereség nem osztható fel a tagok között.
A közhasznú társaság bejegyzése: a közhasznú társaság székhelye szerinti illetékes cégbíróság veszi a közhasznú társaságot nyilvántartásba.
A törzstőke nem lehet kevesebb hárommillió forintnál.
A közhasznú társaság legfőbb szerve több személyes társaság esetén a taggyűlés, melyet legalább évente egyszer össze kell hívni, szükség esetén többször.
Egyszemélyes társaság esetén nincs taggyűlés. A társaság taggyűlése hatáskörébe tartozó kérdésekben az egyedüli tag dönt.
A szavazati arány törzsbetétarányos.
A tagok felelőssége korlátolt.
A közhasznú társaság megszűnése: A cégbíróság a közhasznú társaságot – megszűnése esetén – törli a cégjegyzékből. Jogutód nélkül történő megszűnése esetén a társaság tagjai részére a tartozások kiegyenlítését követően csak a törzsbetétjeik alapításkori értéke adható ki, az ezt megmaradó vagyont közhasznú célra kell fordítani.
A közhasznú társaság 2007 július 1-e után nem alapítható, a már létező közhasznú társaságok 2007 július 1-ét követően két évig nonprofit korlátolt felelősségű társaságként működhetnek tovább vagy más nonprofit gazdasági társasággá alakulhatnak át, esetleg jogutód nélkül megszünnek. 2009 június 30-ával a közhasznú társaság mint cégforma megszűnik.
Önnek mi a véleménye?
You must be logged in to post a comment.