A kötbér fogalma, alanyai, tárgya, feltételei
A kötbért a Ptk. a szerződést biztosító mellékkötelezettségek között szabályozza, és célja, hogy a kötelezettet a szerződésszerű teljesítésre szorítsa.
Alanyai a kötelezett, aki felróható szerződésszegése esetére írásban pénzfizetési kötelezettséget vállal; és a jogosult, aki a kötbér összegét követelheti. Mindkét oldalon bárki lehet. A jogosult-kötelezetti pozíciók általában megegyeznek a kötbérkikötéssel biztosított szerződéses alapjogviszonyban elfoglalt helyzetével a feleknek, de annak sincs akadálya. hogy az alapjogviszony jogosultjának szerződésszegése esetére kössenek ki kötbért.
A kötbér jogviszony közvetett tárgya a meghatározott pénzösszeg. A kötelezett tehát egyfelől pénzfizetési kötelezettséget vállal, másfelől az összegnek meghatározottnak kell lennie. A szerződésben mindig pontosan meg kell határozni a kötbér összegét, akár konkrét összegben, akár alapjának és mértékének meghatározásával, valamint az esedékességet is. A túlzott mértékű, indokolatlanul magas kötbér összegét a bíróság a felek akarata ellenére is mérsékelheti.
A kötbér a kötelezettnek felróható okból bekövetkező szerződésszegés lehetséges jogkövetkezménye. A kötbér nem objektív jogkövetkezmény, csak akkor követelhető, ha a kötelezett nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, és ezen okból szerződésszegést követett el. A szerződésben a feleknek egyértelműen rögzíteniük kell, hogy mely esetre kötik ki a kötbért.
A sikeres igényérvényesítéshez elegendő a felróhatóság és az okozatos szerződésszegés bizonyítása, nem feltétel, hogy a jogosultnak kára is keletkezzen, vagy ha keletkezik is, szükségtelen az összegszerűség bizonyítása (kárátalány jelleg). Az kötbérkikötés érvényességéhez annak írásba foglalása szükséges. A szóbeli vagy ráutaló magatartással történő kötbérkikötés érvénytelen.
Jogszabályi előíráson is alapulhat kötbérfizetési kötelezettség. Fogyasztóvédelmi jelentősége van, a közüzemi szolgáltatókat (távközlési, villamosenergia-, gáz-, távhőszolgáltatók) kötelezik kötbérfizetésre a fogyasztókkal, mint jogosultakkal szemben
A fenti, kötbértől meg kell különböztetnünk a kötelezően kikötendő kötbér intézményét. A Ptk. 246. § (4) bekezdése korábban lehetőséget adott arra, hogy jogszabály írja elő kötbér kikötését és minimális ménékét. Ekkor a felek nem tekinthettek el a szerződésben a kötbér kikötésétől, ha mégis, a jogszabályban foglalt minimális kötbér a szerződés részévé vált. Ilyen előírás a gazdálkodó szervezetek szállítási és vállalkozási szerződéseire, illetve a mezőgazdasági termékértékesítési szerződésekre vonatkozóan létezett.
Szintén eltérő jogintézmény a Ptk. 318. § (2)-(3) bekezdéseiben foglalt, a kötbérre is vonatkozó kötelező igényérvényesítés. Ekkor a szerződésszegés esetére vonatkozó igények, így a kötbérigény érvényesítése is kötelező szerződéses ellenérték kielégítése részben vagy egészben az állami költségvetés terhére történik.
A kötelező igényérvényesítés esetét kivéve egyébként a kötbérigényről le lehet mondani.
A kötbér típusai
A kötbér annak alapján tipizálható, hogy milyen jellegű szerződésszegéshez kapcsolódik. Kötbérfajták:
- késedelmi kötbér, melyet bármely, szerződésben meghatározott kötelezettség késedelmes teljesítésének esetére kötnek ki, de jogosulti késedelem esetére is kiköthető;
- hibás teljesítés miatti kötbér, ha történik ugyan teljesítés de ez a teljesítés nem szerződésszerű vagy nem felel meg esetleges kötelező jogszabályi előírásoknak;
- nemteljesítés esetére kikötött (meghiúsulási) kötbér, ha a kötelezett bármilyen okból egyáltalán nem tud (lehetetlenülés), vagy nem akar (teljesítés megtagadása) teljesíteni.
Minden elképzelhető, és nem tipizált szerződésszegés (pl.: közbenső intézkedés, akadályközlés elmulasztása) esetére is kiköthető kötbér, a lényeg az, hogy a felek írásbeli megállapodásában mindig pontosan és kifejezetten meg kell határozni, hogy mely szerződésszegő magatartás esetére vonatkozik a kikötött kötbér.
Egy jogviszonyban többféle szerződésszegés esetére kikötött kötbérekre vonatkozó igények érvényesítései nem zárják ki egymást, azok kumulálódhatnak. Ha a kötelezett késedelmesen és hibásan teljesít, mind a késedelmi, mind a hibás teljesítési kötbér követelhető, feltéve, hogy mindkét esetre vonatkozóan kötbérfizetési kötelezettségben állapodtak meg a felek. Vagy ha a kötelezett előbb késedelembe esik, majd a határidő eredménytelen eltelte után a teljesítés meghiúsul, a késedelmi és a meghiúsulási kötbért is követelheti a jogosult, jóllehet valójában a szerződésszegéseknek egy gyakorlati következménye van, a teljesítés meg nem történte. Ugyanakkor a kötbérre vonatkozó szerződéses kikötések nem értelmezhetőek kiterjesztően.
A szerződésszegés miatt fizetendő kártérítésbe csak olyan kötbér tudható be, mely ugyanahhoz szerződésszegéshez kapcsolódik, melyből a kár ered. Ha tehát például késedelmi és hibás teljesítési kötbért is kikötöttek, a kötelezett mindkét szerződésszegést felróható módon elkövette, de ténylegesen kára a jogosultnak csak a késedelemből származott, úgy a jogosult mindkét kötbérigényét és kárigényét is érvényesítheti, de a kártérítés összegébe csak a késedelmi kötbér számítható be.
A kötbér és a szerződésszegés egyéb lehetséges jogkövetkezményeinek viszonya
A kötbérigény érvényesítése önmagában a szerződésszegés egyéb jogkövetkezményeinek (pl. kártérítés, szavatossági, jótállási igények) érvényesítését nem zárja ki.
Kötbér-kártérítés
a) Előfordulhat, hogy a kötelezett szerződésszegést követ el, de ebből a jogosultnak nem származik kára, például ha a vevő a megrendelt kék autó helyett pirosat kap. A szabályszerűen kikötött kötbér követelhető, mivel ennek nem feltétele, hogy a szerződésszegés kárt is okozzon elegendő a szerződésszegés tényének, és a kötelezett ezt okozó, felróható magatartásának bizonyítása.
b) Amennyiben a jogosultnak kára is felmerül, de a kár összege kisebb vagy ugyanakkora, mint a fizetendő kötbér, érvényesül a kötbér kárátalány jellege. Ez azt jelenti, hogy a kötbér összege mintegy magában foglalja a kár összegét, a teljes kötbérösszeget meg kell fizetni, akkor is ha a kár mértéke kisebb, nincs szükség a kár összegszerűségének bizonyítására. A kötbér iránti igény érvényesítése kizárja a kárigény külön igénykénti érvényesítését.
c) Ha a kár összege meghaladja a kötbér mértékét. úgy a jogosult a kötbért is, és a kötbért meghaladó kárát is érvényesítheti. Ekkor szükséges a kár összegszerűségének bizonyítása is. Azonban kártérítés címén csak a kötbér és a kár különbözetének megtérítése követelhető, tehát a kötbér összege a kár összegébe beszámít
Itt is érvényesülhet a kárátalány jelleg. Ekkor sincs szükség a kár összegszerűségének bizonyítására, és ekkor a kötbér mintegy minimális kártérítésként fogható fel.
A kötbérigény érvényesítése a kártérítés követelésének nem feltétele, azaz a szerződésszegéssel okozott kár megtérítése akkor is követelhető, ha a jogosult valamilyen oknál fogva kötbérigényét nem érvényesítette de a kártérítés feltételei fennállnak.
Hibás teljesítési kötbér-szavatosság, jótállás:
A kötbérkövetelésen kívül a jogosult a szerződésszegésből eredő egyéb jogait is érvényesítheti.
Ugyanez vonatkozik a jótállásra is. Nincs akadálya annak, hogy jótállási kötelezettségben is megállapodjanak a felek. Ekkor mindkét igény érvényesíthető, sőt az esetleges kárigény is. A jótállás független a felróhatóságtól.
Késedelmi kötbér-késedelmi kamat
A késedelmi kötbér alapvetően olyan késedelmesen teljesített szolgáltatásokhoz kötődik, melyek tárgya nem pénzkövetelés. Amennyiben a felek mégis késedelmi kötbért kötnének ki pénztartozás esedékesség utáni megfizetése esetére, úgy azt elviekben megtehetik, de jogilag, a késedelmi kamat szabályait kell alkalmazni rá.
A két jogintézmény között funkciójánál fogva több hasonlóság is van (mindkettő kárátalány jellegű; a bíróság mérsékelheti, ha túlzott mértékű; stb.), mégis alapvető különbség, hogy míg a késedelmi kamat megfizetésére vonatkozó kötelezettséget a késedelem ténye önmagában megalapozza, tehát független a felróhatóságtól, addig késedelmi kötbér csak a kötelezett felróható magatartásával okozott szerződésszegése esetén jár.
A kötbér, mint pénztartozás után ügyleti kamat nem köthető ki érvényesen, az ilyen tartalmú kikötés semmis.
A kötbér, mint mellékkötelezettség
A kötbér, járulékos jellegű. Bármilyen típusú szerződés, sőt előszerződés is biztosítható kötbérkikötéssel.
A járulékos jellegből fakadóan, ha a biztosított szerződés érvénytelen, úgy a kötbérkikötés sem érvényesíthető. Ha a szerződésen alapuló követelés bírósági úton nem érvényesíthető, úgy az ezt biztosító kötbér is naturalis obligatio
A kötbér különböző típusai eltérően hatnak a biztosított szerződés teljesítésének követelhetőségére.
A meghiúsulási kötbér érvényesítése kizárja a szerződés teljesítésének követelését. Ha a kötelezett a teljesítést jogos ok nélkül megtagadja, a jogosult választásától függ, hogy a meghiúsulási kötbér iránti igényét érvényesíti-e, vagy megpróbálja a szerződés teljesítését kikényszeríteni. A két lehetőség egymást kizárja, ha tehát a meghiúsulási kötbérre vonatkozó igényének érvényesítése mellett dönt, úgy nem követelheti a teljesítést.
A késedelem és a hibás teljesítés esetére – és bár a Ptk. kifejezetten e két kötbértípusra nézve tartalmaz ilyen szabályt, de elviekben minden, nem a meghiúsulás esetére – kikötött kötbér érvényesítése értelemszerűen nem mentesíti a kötelezettet a szerződés teljesítése alól. Így az ilyen kötbér a szerződés meghiúsulása esetén, a teljesítésre való kötelezés mellett is érvényesíthető.
Önnek mi a véleménye?
You must be logged in to post a comment.