A bizományosi ügylettípus a XII. században, az olasz városállamokban fellendülő gazdasági forgalom, tengeri kereskedés hatására alakul ki. Az áru tulajdonosa feljogosította a hajóskapitányt arra, hogy a szállítmányt a tengerentúli kikötőkben értékesítse, majd a megbízó számára más árut vásároljon.
A bizomány gazdasági funkcióját ma is az képezi, hogy az áru tényleges vagy későbbi tulajdonosa helyett valaki más köt ügyletet. Ez az aktív szereplő a saját nevében – tehát nem képviselőként – hozza létre a szerződést, és tevékenységéért ellenértéket kap.
A bizomány fogalma és jogi szabályozása
A bizományi szerződés alapján az egyik szerződő fél ellenérték fejében köteles a másik szerződő fél javára, de a saját nevében szerződést kötni harmadik személlyel (Ptk. 507. §).
A bizományos az ügyletet a saját nevében hozza létre. A bizományos által kötött szerződésben tehát maga a bizományos szerepel félként.
A bizományi ügylet a magyar kereskedelmi jogban először 1840. évi XVI. törvényben került szabályozásra.
Az 1875. évi kereskedelmi törvény (Kt.) rendszerében a bizomány, mint kereskedelmi ügylet szerepelt. A Kt. 368. §-a szerint: „A kereskedelmi ügylet megkötése bizománynak tekintetik, ha azt valaki megbízásból saját nevében, de más (a megbízó) részére eszközli. Ki az ügyletek ily megkötésével iparszerűen foglalkozik, az bizományosnak tekintendő.”
Az 1960-as évek második felében,
- előbb a külkereskedelmi forgalomban,
- később a belföldi gazdasági kapcsolatokban is – ismét elismertté és jogilag szabályozottá vált a bizomány.
Az 1970-es évek végén jogi szabályozást kapott a bérleti szerződés megkötésére vonatkozó bizomány: a fizetővendég-szolgálati szerződés.
Az 1990-es években az értékpapír-bizomány és a tőzsdei ügyletekkel kapcsolatos bizományi tevékenységek szabályozása történik meg.
A bizomány elhatárolása más jogviszonyoktól
- A megbízási szerződés nem feltétlenül irányul szerződéskötésre. A megbízott mindig a megbízó nevében jár el. A harmadik személlyel létrehozott szerződés alanyává a megbízó (és nem a megbízott) válik, a jogok és kötelezettségek a megkötött ügylet alapján közvetlenül a megbízót illetik. A bizományos feladata a szerződés megkötése. A bizományos az általa a harmadik személlyel megkötött ügyletben szerződő fél, tehát a jogoknak és kötelezettségeknek közvetlenül ő az alanya.
- A kereskedelmi képviselő a felek között közvetítésre vállalkozik, de nem köti meg az ügyletet. Tehát nemcsak hogy nem szerződő fél (mint a bizományos), de még csak nem is ír alá a megbízó nevében (mint a képviselő). A szerződéskötés az érdekelt feladata.
- A bizomány különbözik a láncolatosan egybekapcsolódó ügyletektől is. A láncolatos ügyletek egymástól függetlenek és azonos típusúak (mindkettő adásvétel).
A bizományosi konstrukcióban két különböző szerződés jön létre: a bizományos a megbízóval bizományi, míg a harmadik személlyel adásvételi szerződést köt. A bizományosa másik szerződést a megbízó javára köti A bizományi szerződés alapján nem csupán adásvételi, hanem más szerződés megkötésére is sor kerülhet. A láncolatosan egymásba kapcsolódó szerződések útján történő termékforgalmazásban mindig adásvételi ill. szállítási szerződéseket kötnek.
A bizomány alanyai
A bizományi szerződés létrehozásának stádiumában kétpólusú, teljesítése során hárompólusúvá fejlődik a jogviszony.
A bizományi szerződést két személy: a megbízó és a bizományos hozza létre. Megbízói és bizományosi pozícióban is bárki, bármilyen jogalany szerepelhet.
A bizományos személyében a két jogviszony találkozik, mert
- a bizományi szerződésben a bizományos a cselekvő kötelezettséget (facere szolgáltatást) vállaló fél,
- a létrehozott másik szerződésben a bizományos olyan szolgáltatást vállal, mely valójában nem őt terheli (vételár fizetése, dolog szolgáltatása, bérlemény biztosítása, eredmény előállítása stb.).
A bizományos személye által összekapcsolódó két jogviszony hárompólusú szerkezetet hoz létre, melyben a harmadik jogalanyt a bizományossal szerződő félként jelöljük.
A megbízó és a bizományossal szerződő harmadik személy nem áll jogviszonyban. A másodlagos jogviszonyban az alapjogviszony jogosultja (megbízó) csak engedmény, illetve tartozásátvállalás útján szerepelhet.
A jogviszony tárgya
- A bizományi szerződés közvetlen tárgya olyan magatartás, mely egy másik szerződés létrehozására irányul. A szerződésbe bele kell foglalnia a megbízó által előírt feltételeket.
- A bizományi szerződés közvetett tárgya bármilyen dolog lehet.
A bizományi szerződés tárgya is csak forgalomképes dolog lehet.
A szerződés tartalma
A megbízó jogállása
a) A megbízó jogai
aa) a szolgáltatás meghatározása a megkötendő másodlagos szerződés tekintetében. Ezért a megbízó jogosult meghatározni
- a bizományos által kötendő szerződés típusát.
- a megkötendő ügylet közvetett tárgyát.
- a limitárat. (Azt a legmagasabb összeget, melyet még szabad a bizományosnak kifizetnie, illetve azt a legalacsonyabb ellenértéket, melyet a megbízó terméke, szolgáltatása ellenértékeként a bizományos jogosult elfogadni.)
- a szerződés egyéb feltételeit (teljesítés helye, ideje, módja, részletteljesítési lehetőségek, biztosítékok stb.).
ab) jogosult arra, hogy a bizományostól információt, tájékoztatást igényeljen
ac) A megbízó a bizományostól a teljesítést követően igényelheti:
- vételi bizomány esetén a vétel tárgyának kiadását,
- eladási vagy egyéb pénzszolgáltatással járó ügylet esetén a bizományoshoz befolyó összegek kifizetését.
ad) A bizományos hitelezőinek igényérvényesítésével szemben védett a megbízó vagyona, így
- a szerződő féllel szembeni megbízói követelések,
- a megbízó javára megvásárolt dolgok (vételi bizomány), a bizományoshoz befolyt, megbízót megillető és elkülönítve kezelt pénzösszegek.
ae) jogosult visszautasítani a teljesítést.
b) A megbízó kötelezettségei
A megbízó köteles a bizományos javára bizományi díjat fizetni és meg kell térítenie a díjban nem kalkulált szükséges és hasznos költségeket is.
A bizományi díj maga is két tételt tartalmaz:
- a bizományosi tevékenység, tehát a gondos és szakszerű eljárás ellenértékét,
- és a bizomány ellátásával rendszerint együtt járó költségeket, kivéve az áru fuvarozásával összefüggő kiadásokat.
A bizományi díj akkor jár, ha a megbízás tárgyát képező szerződés megkötésre került és az teljesedésbe ment. A díj kifizetésének feltétele a másodlagos szerződés teljesítése.
A díjban szereplő költségtényezőket a bizományos akkor is igényelheti, ha a szerződés ugyan nem ment teljesedésbe, de ennek oka a megbízó érdekkörében található. Megilletik a bizományost a díjban egyébként benne foglalt és igazoltan felmerült költségei
A bizományos a bizományi díjra önszerződés esetén is jogosult, tehát akkor is, ha önmaga teljesíti a szerződést A bizományi díj a teljesítéssel válik esedékessé.
A bizományos jogállása
a) A bizományos jogai
aa) A bizományos elsődleges jogosultsága a bizományi díjhoz, illetve a költségek megtérítéséhez fűződik. A bizományi ügylet tipikusan visszterhes szerződés.
ab) A bizományos jogosult arra, hogy a harmadik személlyel megkötendő szerződés helyett maga létesítsen közvetlen jogviszonyt a megbízóval. Ez az önszerződés joga.
A bizományos létrehoz egy olyan szerződést, amelyben az alapügylet alanyai szerepelnek a járulékos szerződés alanyaiként is. Az eladásra vonatkozó megbízás esetén vevőként a bizományos jelentkezik, és ő köti meg a szerződést – immár a megbízóval, de a megbízó által megszabott feltételeknek megfelelő módon.
ac) díjkövetelése és költségei biztosítására zálogjog illeti meg a megbízó azon vagyontárgyain és értékein, melyek a bizományi szerződés teljesítése kapcsán jutottak birtokába.
b) A bizományos kötelességei
ba) köteles a megbízó előírásait figyelembe véve a harmadik személlyel a szerződést létrehozni.
bb) A limitárra vonatkozó kikötéseket be kell tartani.
Eladási bizomány esetén, ha a bizományos a limit ár alatt ad el, köteles az árkülönbözetet a megbízónak megtéríteni.
Mentesül ha bizonyítja, hogy
- a szerződést a megállapított áron megkötni nem lehetett (objektív körülmények miatt) és
- az eladással a megbízót kártól óvta meg (pl. romlandó áruk esetén), végül
- a megbízót időben értesíteni nem tudta (ugyancsak objektív okok miatt).
Vételi bizomány esetén, ha a bizományos a limitárnál drágábban vásárol, mindig köteles az értékkülönbözetet megtéríteni. A megbízó a bizományos által megkötött szerződést visszautasíthatja. A bizományos általa harmadik személlyel megkötött szerződésből eredő kötelezettségeket magának a bizományosnak kell teljesítenie, vagy neki kell viselnie a szerződésszegés jogkövetkezményeit. A visszautasítás joga a megbízót minden olyan esetben megilleti, amikor a bizományos lényeges kérdésekben eltér a bizományi szerződésben meghatározott ügyletkötési feltételektől.
bc) A bizományos köteles a megbízóval a bizományi szerződés megkötésétől kezdődően együttműködni, és a megbízótól kapott utasításokat, instrukciókat figyelembe venni ügyletkötése során. Az együttműködési kötelezettség kiterjed a másodlagos szerződés szakszerű előkészítésére, a szerződéskötés alaki és anyagi szabályainak betartására, a megbízót illető vagyontárgyak szakszerű és biztonságos őrzésére és kezelésére is. A gyakorlat a kötelezettség körébe vonja a megfelelő partnerválasztást, a fizetőképesség vizsgálatát, a fizetési biztosítékok előírását és a megfelelő jogorvoslat kikötését is.
Nem köteles a bizományos vagyonbiztosítási szerződéseket kötni.
bd) A kötelezettsége az is, hogy a szerződésszerű teljesítésről gondoskodjék, mivel a harmadik személlyel kötött szerződés őt kötelezi, illetve jogosítja.
be) A bizományost elszámolási kötelezettség terheli.
A bizományra mögöttes jogterületként a megbízási szerződés szabályai vonatkoznak [Ptk. 513. § (2) bekezdés]..
Felelősség
a) A bizományosra az együttműködési kötelezettségek betartásáért, a partner kiválasztása, a szerződés gondos megkötése terén az általános polgári jogi felelősségi szabályok vonatkoznak.
b) Más a jogi helyzet a vele szerződő harmadik személy szerződésszerű teljesítése terén. A törvény rendelkezései [Ptk. 509. § (2) bekezdés] szerint „a bizományos a megbízónak felelősséggel tartozik mindazoknak a kötelezettségeknek a teljesítéséért, melyek a vele szerződő felet a szerződés folytán terhelik. A bizományos e mögöttes felelősségét nevezzük „del credere” felelősségnek.
A del credere felelősség mibenlétéről megoszlanak az álláspontok.
- A legszigorúbb nézet szerint a del credere kötelezettség dogmatikai értelemben nem felelősségi alakzat. Ez valójában helytállási kötelezettség csakúgy, mint a kezes teljesítési kötelezettsége. A bizományos del credere kötelezettsége teljes mértékben független a vele szerződő fél magatartásának minősítésétől – lényegében objektív jogkövetkezménynek tekinthető.
- Van olyan nézet, mely a közreműködőként való felelősség szabályait hívja segítségül. A bizományossal szerződő felet – analógia útján – a bizományos közreműködőjének tekinti. Eszerint a bizományos mentesülne, ha a vele szerződő fél is kimenthetné magát.
A Ptk. indokolása inkább a szigorúbb értelmezést erősíti „A bizományosnak úgy kell a szerződést megkötnie, úgy kell a szerződő felet megválasztania, hogy a megbízó jogos érdekeit teljesen kielégítse.”
A jogviszony keletkezése és szegszűnése
Keletkezés
A bizományi szerződés a felek kétoldalú akaratnyilatkozata alapján jön létre.
A szerződés szóban és írásban egyaránt létrehozható. A Ptk. 474. § (3) : a megbízási szerződés alakszerűségének igazodnia kell a megkötendő szerződés alakszerűségeire vonatkozó előírásokhoz
Megszűnés
- A másodlagos szerződés teljesítésével és az ezt követő elszámolással, mint a bizományi szerződés teljesítésével szűnik meg.
- Megszüntetheti a szerződést a felek felmondása is. A felmondási jog korlátozására, vagy kizárására vonatkozó kikötés semmis (részleges érvénytelenség). A felmondási jog csak a másodlagos szerződésnek a bizományos által történő megkötése előtt van lehetősége. A megbízó azonnali hatályú felmondásra is jogosult, míg a bizományosnak 15 napos felmondási időt kell betartania.
- A felek szerződése egyebekben a megbízásra vonatkozó szabályok szerint szűnhet meg (pl. a felek halála esetén). Érvényesül a bizományos terhére az a szabály. hogy a szerződés megszűnése után is köteles a megbízói érdekek védelmében a halaszthatatlan intézkedések megtételére, amíg a megbízó nem képes intézkedni.
Önnek mi a véleménye?
You must be logged in to post a comment.